СИТЕ КАТЕГОРИИ
ВКУПНО 6247 ПРОИЗВОДИ
Навигација

BIOAPIFIT Маст за хемороиди 50 ML

brands

SKU: APIH-2

ден

Нема залиха
Нема залиха
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
SKU: APIH-2 Категорија:

Опис

СОСТАВ: мед, пчелен восок (Cera alba); глицерол. маслени екстракти од растителни видови:надземен дел од столисник (Achillea millefolium L.), лист од жалфија (Sativa officinalis L.) лист од широколисен трпут (Plantago major L.), кора од даб (Quercus robur L.), лист од маслинка (Olea europaea L.), цвет од невен (Calendula officinalis L.), цвет од камилица (Matricaria chamolilla L.), надземен дел од троскот (Polygonum aviculare L.); етерично масло од австралиски чаеви(Melaleuca altenifiolia), темјан (Timus vulgaris ct. thymol)и оригано (Origanum vulgare).

ИНДИКАЦИИ: Bioapifit маст против хемороиди индицирана е за ублажување:

 ректално крварење,
 јадеж и иритации во аналната регија,
 оток во регијата на анусот,
 болка,
 непријатност при дефекација.
НАМЕНА: Bioapifit маст против хемороиди наменета е за ублажување на симптомите поврзани
со хемороиди, фисури, pruritus ani, и други аноректални состојби, како што се крварење од
ректумот, јадеж и иритација во аналната регија, оток во регијата на анусот, и болка и непријатност
при дефекација.
НАЧИН НА ДЕЈСТВУВАЊЕ: Bioapifit маст против хемороиди е медицинско средство класа IIa, која
ги ублажува симптомите поврзани со хемороиди, фисури, pruritus ani и други неинфективни
аноректални тешкотии, со физичко дејство на слузницата во перианалната и ректалната регија.
Физичките параметри како ниска pH (поради присутноста на мед и мацерат), висока осмоларност
/ниска активност на вода (поради присуството на мед), висока вискозност, маснотии (поради
присуството на мацерат, глицерин и пчелен восок), како и лубрикантен ефект (заради присуство
на мед, мацерати и глицерин). Bioapifit маст против хемороиди резултира со ублажување на
симптомите на хемороидалните болести како што се крварење, свраб, иритација и болка поради:
создавање на заштитен слој на оштетената перианална и ректална слузница, што овозможува
нејзино заздравување и спречување на понатамошна иритација; создавање на неповолна
средина за раст и размножување на патогени (ниска pH, висока осмоларност, ниска активност на
вода, ефект на обложување); ублажување на болката и непријатност во текот на дефекација
поради ефектот на подмачкување.
ПАКУВАЊЕ: Туба со 50 мл маст со апликатор во картонска кутија.
КОНТРАИНДИКАЦИИ: Не се познати.
МЕРКИ НА ПРЕТПАЗЛИВОСТ: Не користете Bioapifit маст против хемороиди ако сте бремени и ако
доите. Препорачана дневна доза не смее да се пречекори. Не користете во случај на
преосетливост на било која состојка на производот.
ДОЗИРАЊЕ И НАЧИН НА УПОТРЕБА: За ублажување на симптомите на надворешни хемороиди,
нанесувајте ја маста 10 дена 3-4 пати на ден на чиста и сува периаанална регија. За ректална
примена ставете го апликаторот на тубата, и потоа ставете го апликаторот во ректумот и
притиснете ја тубата така да маста ја распоредите рамномерно на болното место. По употреба
апликаторот одма отстранете го од тубата и затворете ја тубата со капачето. Апликаторот темелно
да се исчисти со вода и детергент и затворете го со посебниот поклопец. РОК НА ТРАЕЊЕ: Втиснат
на кутијата и се однесува на оригинално затворен и чуван производ. По отварањето производот е
сигурен за употреба во наредните 3 месеца.
РОК НА ТРАЕЊЕ: Отпечатено на кутијата и се однесува на оригиналот затворен и правилно
складиран производ. По отворањето, производот е безбедно да се користи уште 3 месеци.
НАЧИН НА ЧУВАЊЕ: На темно место, на температура под 25 ° C, Вон дофат на деца.

Дополнителни информации

brands

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Спореди