СИТЕ КАТЕГОРИИ
ВКУПНО 6241 ПРОИЗВОДИ
Навигација

BIOAPIGYN вагиналната маст 50ML

brands

SKU: APIH-5

ден

Нема залиха
Нема залиха
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
SKU: APIH-5 Категорија:

Опис

СОСТАВ: мед, пчелен восок (Cera flava); глицерол. маслени екстракти од растителни видови: цвет од
невен (Calendula officinalis L.), лист од широколисен трпут (Plantago major L.) цвет од камилица (Matricaria
chamolilla L.), лист од лаванда (Lavandula officinalis L.), надземен дел од столисник (Achillea millefolium L.),
лист од жалфија (Sativa officinalis L.), лист и стебло од вркута (Alchillea millefolium L.), етерично масло од
австралиски чаеви (Melaleuca altenifiolia), темјан (Timus vulgaris ct. thymol) и оригано (Origanum vulgare).
ИНДИКАЦИИ: Bioapigin вагиналната маст индицирана е кај:
 покачена вагинална pH,
 вагинален исцедок,
 непријатен вагинален мирис,
 иритации, печење, јадеж, едем во регијата на вулвата и вагината,
 сувост на вагината,
 dispareunija
НАМЕНА: Bioapigyn® вагинална маст е наменета за ублажување на симптомите на вулво-вагиналните
нарушувања причинети од покачена вагинална pH карактеризирани со вагинален исцедок, непријатен
мирис, сувост на вагината, dispareunija, иритација, печење, чешање и едем во вулво-вагиналната област.
НАЧИН НА ДЕЈСТВУВАЊЕ: Bioapigyn® вагинална маст е медицинско средство класа IIa, која ги
Ублажува симптомите на вулво-вагиналните нарушувања со физички начин на дејство. Физичките
својства на комплексната смеса на состојки вклучувајќи низок pH (мед и мацерат), висока осмоларност
(мед), висока вискозност и масност, (мед, мацерат и глицерин), смирувачко, навлажнувачко и
обложително дејство (мацерат, мед, глицерин и восок) како и ниска активност на вода (мед, мацерат)
резултираат со ублажување на симптомите на вулво-вагинални пречки поради:
 создавање неповолни услови за раст, адхезија и репликација на патогените,
 создавање на заштитен слој на вагиналната слузница, овозможувајќи
 нејзино опоравување и спречување на понатамошна иритација,
 ублажување на вагиналната сувост поради присутност на хумектанти,
 превенција на болка во тек на однос поради лубрикантното дејство и
 создавање на заштитен слој
ПАКУВАЊЕ: Туба со 50 мл маст со апликатор во картонска кутија
КОНТРАИНДИКАЦИИ: Не се познати
МЕРКИ НА ПРЕТПАЗЛИВОСТ: Не користете Bioapigin вагинална маст ако сте бремени и ако доите.
Препорачана дневна доза не смее да се пречекори. Не користете во случај на преосетливост на било која
состојка на производот.
ДОЗИРАЊЕ И НАЧИН НА УПОТРЕБА: Bioapigyn вагинална маст наменета е за надворешна и внатрешна
примена на слузниците на гениталниот тракт. Со апликаторот внесете 2,5 мл. мастшто подлабоко во вагината, најдобро навечер пред спиење. По секоја употреба на апликаторот одвоите го од маста и исчистете со топла вода и детергент. Исто така нанесете ја маста со прсти во тенок слој на надворешните делови на гениталиите.
РОК НА ТРАЕЊЕ: Втиснат на кутијата и се однесува на оригинално затворен и правилно чуван производ.
По отварањето производот е сигурен за употреба во наредните 3 месеца.

Дополнителни информации

brands

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Спореди