СИТЕ КАТЕГОРИИ
ВКУПНО 6297 ПРОИЗВОДИ
Навигација

BIOAPIGYN Вагитории X 10

brands

SKU: APIH-6

ден

Нема залиха
Нема залиха
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
SKU: APIH-6 Категорија:

Опис

СОСТАВ: Една вагиналета 3 g содржи: хидрогенизирани коко-глицериди (Whitepsol E75); пчелин восок (Cera
alba); мацерат од растителни видови: цвет од невен (Calendula officinalis L.), лист од широколистно дрво
(Plantago major L.), цвет од камилица (Matricaria chamomilla L.), цвет од лаванда (Lavandula officinalis L.),
надземен дел од равнец (Achillea millefolium L.), листмудрец (Salvia officinalis L.), лист и стебло на врчета
(Alchemilla vulgarisЛ.); етерично масло од австралиско чајно дрво (Melaleuca alternifolia), темјан (Thymus
vulgaris kt. Thymol) и оригано (Origanum vulgare).
ИНДИКАЦИИ: Bioapigin вагиналети се индицирани при:
 Покачен pH на вагина
 Вагинален исцедок
 Непријатен вагинален мирис
 Иритации, печење, јадеж, едем во регија на вулва и вагина
 Сувост на вагината
 dispareunia
НАМЕНА: Bioapigyn® вагиналети се наменети за жени над 18 години, во репродуктивна возраст и оние во
менопауза/постменопауза за ублажување на симптомите на вулво-вагинални нарушувања предизвикани од
зголемување на вагиналниот pH, со карактеристичен вагинален исцедок, сувост на вагината, диспареунија,
непријатен вагинален мирис, иритација, печење, јадеж, како и едем на вулво-вагиналната област.
ДЕЈСТВО: Bioapigyn® вагиналети се медицинско средство од класа II-a, кои ги ублажуваат симптомите на
вулво-вагинални нарушувања, исклучиво со физички начин на дејствување. Физичките својства на
комплексната смеса на состојки вклучително и низок pH (мацерат), висока вискозност и маснотија, (мацерат
и хидрогенизирани коко-глицериди), емолиентно и обложувачко делување (мацерат, хидрогенизирани
коко-глицериди и восок), како и ниската активност на вода (мацерат, хидрогенизирани коко-глицериди и
восок) резултираат со ублажување на симптомите на вулво-вагиналните нарушувања заради:
 Создавање на заштитен слој на вагиналната слузница, овозможувајќи нејзино опоравување и спречување
на понатамошна иритација,
 Ублажување на вагиналната сувост поради присуство на емолиенси,
 Превенција на болка во текот на однос, како лубрикантно дејствување и создавање на заштитен слој,
 Создавање на неповолни услови за раст, адхезија и репликација на патогените
ПАКУВАЊЕ: секое пакување содржи 10 вагиналети по 3 грама во блистер
КОНТРА ИНДИКАЦИИ: Не се познати
МЕРКИ НА ПРЕТПАЗЛИВОСТ: Не користете Bioapigyn® вагиналети ако сте бремени или доите. Препорачаната
дневна доза не смее да се пречекорува. Не користете во случај на преосетливост кон која било состојка на
производот.Не го користете производот ако оригиналното пакување е оштетено или отворено. Избегнувајте
контакт со очи. Не ги јадете, не ги голтајте. Во случај на голтање контактирајте со вашиот лекар. Во случај на
случаен контакт со очите, исплакнете веднаш со многу вода.
ДОЗИРАЊЕ И НАЧИН НА УПОТРЕБА: Bioapigyn вагиналети се наменети само за вагинална употреба.
Одделете ги двете страни на фолијата на врвот и отстранете ја вагиналетата со чисти раце. Користете го
прстот за да ја внесете вагиналетата во вагината. Користете една вагиналета дневно, по можност пред
спиење 10 дена во континуитет. Максималната дозволена должина на употреба е 20 дена во континуитет.
РОК НА ТРАЕЊЕ: Втиснат на кутијата и се однесува на оригинално затворен и правилно чуван производ.
НАЧИН НА ЧУВАЊЕ: На темно место, на температура под 25 ° C, подалеку од дофат на деца.

Дополнителни информации

brands

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Спореди