СИТЕ КАТЕГОРИИ
ВКУПНО 6297 ПРОИЗВОДИ
Навигација

ESENBAK S.BOULARDII пробиотик 10 капсули

SKU: ESSN-93

ден

Нема залиха
Нема залиха
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
SKU: ESSN-93 Категорија:

Опис

EsenBak® S. Boulardiiе додаток во исхраната базиран на Saccharomyces boulardii, единствениот пробиотски квасец со клинички докажана ефикасност во превенција и третман на акутни и хронични гастроинтестинални нарушувања од различна етиологија. Благодарение на присуството на 5 милијарди колониформни единици S. boulardii во една капсула,

EsenBak® S. Boulardii ефикасно го намалува времетраењето на дијареата, ублажувајќи ги придружните симптоми.

S. boulardii ги постигнува своите позитивни здравствени ефекти преку различни механизми. Покрај тоа што има корисен ефект врз структурата на цревната микробиота, покажува и антимикробна активност, спречувајќи ги патогените да ја колонизираат цревната слузница, но и го намалува или целосно го поништува дејството на различните токсини.

Исто така, S. Boulardii води до модулација на локалниот и системскиот имунолошки одговор, го зачувува интегритетот и ја подобрува бариерната функција на цревната слузница и индуцира ензимска активност во насока на подобрување на апсорпцијата на хранливи материи.

Оваа уникатна пробиотска габа го преживува преминувањето до целниот орган (дебелото црево) во доволна количина, лесно го врши својот ефект врз температурата на телото и е природно отпорна на антибиотици, како и на протеолиза.

Затоа, EsenBak® S. Boulardii може да се зема истовремено со антибиотици, без потреба да се зема временски интервал во однос на антибиотската терапија.

Saccharomyces boulardii 5 милијарди колониформни единици

Благодарение на присуството на 5 милијарди колониформни единици S. boulardii во една капсула,

EsenBak® S. Boulardii ефикасно го намалува времетраењето на дијареата, ублажувајќи ги придружните симптоми. S. boulardii ги постигнува своите позитивни здравствени ефекти преку различни механизми.

Покрај тоа што има корисен ефект врз структурата на цревната микробиота, покажува и антимикробна активност, спречувајќи ги патогените да ја колонизираат цревната слузница, но и го намалува или целосно го поништува дејството на различните токсини.

Исто така, S. Boulardii води до модулација на локалниот и системскиот имунолошки одговор, го зачувува интегритетот и ја подобрува бариерната функција на цревната слузница и индуцира ензимска активност во насока на подобрување на апсорпцијата на хранливи материи.

Оваа уникатна пробиотска габа го преживува преминувањето до целниот орган (дебелото црево) во доволна количина, лесно го врши својот ефект врз температурата на телото и е природно отпорна на антибиотици, како и на протеолиза.

Затоа, EsenBak® S. Boulardii може да се зема истовремено со антибиотици, без потреба да се зема временски интервал во однос на антибиотската терапија.

Се препорачува:

 • За балансирање на цревната микрофлора
 • Кај акутна инфективна дијареа (вирусен гастроентеритис, патничка дијареа, ентерохеморагични и ентеропатогени инфекции со коли, паразитски цревни инфекции 
 • При дијареа предизвикана од употреба на антибиотици
 • За да се спречи дијареа со клостридиум (Clostridium difficile)
 • Како адјувантна терапија со антибиотици за искоренување на Helicobacter pylori
 • Кронова болест, улцеративен колитис, синдром на нервозно дебело црево
 • За возрасни и деца

Дополнителни информации

brands

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Спореди