СИТЕ КАТЕГОРИИ
ВКУПНО 6256 ПРОИЗВОДИ
Навигација

FILTRUM 10 таблети

brands

SKU: VEM-05

390 ден

На залиха
На залиха
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени

Опис

ЛИГНИН е главната состојка на производот FILTRUM®. Претставува природен ентросорбент, кој е производ на кисела хидролиза на дрвото. Капацитетот на сорпција на лигнинот е 1000 пати поголем од капацитетот на сорпција на активниот јаглерод. ЛИГНИН е сорбент со широк спектар на активности.

ЛИГНИН е полимер од растително потекло, полисахарид со развиена порозна структура. Структурата на лигнинот се модифицира со преработка (хидролиза) на таков начин што се добива поширок спектар на адсорпција и се адсорбираат голем број компоненти и комплекси со различна молекуларна тежина (ендо и егзотоксини, вируси, бактерии и нивни метаболити). Лигнинот не штети на цревната слузница. Не е токсичен, не се апсорбира и целосно се излачува од телото преку измет во рок од 24 часа. Бидејќи е отпорен на гастроинтестинални ензими, лигнинот се елиминира од гастроинтестиналниот тракт непроменет и се смета за диететски влакна.

FILTRUM® таблети – индикации за употреба:

 • Дијареа од различна етиологија (бактерии, вируси, паразити)
 • Дизентерија, салмонелоза, диспепсија и токсични инфекции
 • Труење со храна и алкохол
 • Патничка дијареа
 • Проинфламаторни заболувања
 • Инсуфициенција на бубрезите и црниот дроб
 • Алергија на лекови и храна
 • Акутно труење предизвикано од алкалоиди, медицински производи, соли на тешки метали и други токсични агенси
 • Дисбактериоза

FILTRUM® таблети – дозирање:
Препорачаната употреба е една доза 3-4 пати на ден еден час пред јадење и/или земање други лекови.

Дозирање кај деца:

Деца под 1 година – ½ таблета (потребна е консултација со лекар или фармацевт)
Деца на возраст од 1-3 години – ½ до 1 таблета
Деца на возраст од 4-7 години – 1 таблета
Деца на возраст од 7-12 години – 1-2 таблети
Дозирање за деца постари од 12 години и возрасни:

1-3 таблети 3-4 пати на ден еден час пред јадење и/или земање други лекови

Препорачаната должина на терапијата е 3-5 дена за акутни инфекции и труења, 14-21 ден за алергии и хронични интоксикации.

FILTRUM® може да го користат трудници и доилки, како и деца под една година (со консултација со лекар или фармацевт).

Дополнителни информации

brands

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Спореди