СИТЕ КАТЕГОРИИ
ВКУПНО 6241 ПРОИЗВОДИ
Навигација

GlutenCHECK брз тест за нетолеранција на глутен

brands

SKU: SINC-02

ден

Нема залиха
Нема залиха
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
SKU: SINC-02 Категорија:

Опис

Нетолеранција на глутен?

GlutenCHECK е брз тест за домашна употреба за откривање на присуство на IgA ткивна трансглутаминаза антитела (tTG) во целата крв.

GlutenCHECK е погоден за почетна дијагноза на нетолеранција на глутен, како и за следење на терапијата. Нивото на а-tTG-IgA антитела треба да падне кога глутенот ќе се отстрани од исхраната. По 6 месеци на диета без глутен, антителата често стануваат незабележливи.

Дијагнозата мора да биде потврдена од здравствен работник заедно со дополнителни препораки за одржување на диета без глутен.

Секој комплет содржи сè што е потребно за извршување на тестот: тест касета, упатство, шише со раствор со пуфер за разредување примероци, 1 автоматско стерилно ланцет за удобно земање примероци крв, стаклена капиларна цевка, пипета, влошка за алкохол и гипс. Резултатите може да се прочитаат во рок од 10 минути.

Позадина Нетолеранцијата на глутен (целијачна болест), позната како спру кај возрасните, е автоимуно нарушување на тенкото црево кога имунолошкиот систем ги напаѓа сопствените ткива на телото.

Вообичаените симптоми на нетолеранција на глутен вклучуваат надуеност и дијареа, предизвикани од реакција на протеинот на глутен кој се наоѓа во многу храна.

Губењето на тежината, неухранетоста и кожните нарушувања, исто така, може да бидат индикации за нетолеранција на глутен.

Дополнителни информации

brands

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Спореди