СИТЕ КАТЕГОРИИ
ВКУПНО 6297 ПРОИЗВОДИ
Навигација

MEDEX Gelee Royal капсули x30

brands

SKU: MEDEX-01

600 ден

На залиха
На залиха
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени

Опис

Ги препорачуваме на возрасни со активен животен стил.

Матичниот млеч или gelée royale е најскапоцениот подарок на кошницата со пчели. Го произведуваат млади пчели доилки на возраст од 5 до 12 дена и со него ја хранат матицата, матицата, која се грижи за опстанокот на видот. Кралицата е генетски идентична со другите пчели, но поради тоа што се храни само со матичен млеч, таа е речиси двојно поголема од пчелите работници, преживува дури 15 родови пчели и е единствената сексуално развиена во кошницата. Се смета за најплодното суштество на планетата бидејќи снесува до 3.000 јајца дневно, чија вкупна маса ја надминува сопствената. Во древниот Египет, матичниот млеч го користеле дури и фараоните, кои го нарекувале „храна за боговите“, а денес знаеме дека неговата исклучителност се заснова на содржината на уникатната незаситена масна киселина 10 HDA (10-хидрокси-2- деценоична киселина), која ја нема никаде на друго место во природата, не може да се најде никаде на друго место. Содржината на 10 HDA е важна мерка за квалитетот на матичен млеч, затоа во Медекс ја стандардизиравме неговата вредност во производите и на тој начин го обезбедивме нивниот постојан квалитет.

Цинкот игра улога во плодноста и репродукцијата, придонесува за одржување на нормално ниво на тестостерон во крвта и игра улога во функцијата на имунолошкиот систем и заштитата на клетките од оксидативен стрес.

Витаминот Е игра улога во заштитата на клетките од оксидативен стрес.

Дополнителни информации

brands

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Спореди