СИТЕ КАТЕГОРИИ
ВКУПНО 6241 ПРОИЗВОДИ
Навигација

MenoQUICK© е брз тест за фоликуло-стимулирачки хормон (FSH)

brands

SKU: SINC-04

ден

Нема залиха
Нема залиха
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
SKU: SINC-04 Категорија:

Опис

MenoQUICK© е брз тест за домашна употреба и наменет за откривање на човечки фоликуло-стимулирачки хормон (FSH) во примерок од урина.

Тестот помага да се процени дали постоечките симптоми се предизвикани од климактериум (перименопауза/менопауза).

Менопаузата се однесува на времето во животот на жената кога престанува да има менструација. Времето што води до менопаузата се нарекува перименопауза. Клинички, менопаузата се дефинира како точка во која жената немала менструација 12 последователни месеци.

Менопаузата е природен физиолошки процес во текот на животот на жената, кој во повеќето случаи се јавува помеѓу 45 и 55 години. Знаците се разликуваат помеѓу жените: некои може да ја препознаат својата менопауза од нередовната менструација, која конечно целосно престанува.

Други забележуваат промени во нивниот живот предизвикани од симптоми како топли бранови, губење на косата, нарушувања на спиењето или сувост на вагината. Пред целосно да престане менструалниот циклус, во многу случаи менструалните циклуси стануваат неправилни.

Ова често води до бременост во климактериумот, бидејќи многу жени погрешно веруваат дека се веќе неплодни. Хормонот FSH го стимулира растот и созревањето на фоликулите на јајниците за време на менструалниот циклус. Кај жени со нормален, редовен циклус, нивото на FSH флуктуира, достигнувајќи максимални нивоа од околу. 25 mIU/mL во средината на циклусот.

Менопаузата се забележува со промената на нивото на половите хормони и симптомите кои произлегуваат од тоа. Бидејќи телото произведува се помалку и помалку естрогени (овие хормони предизвикуваат овулација, меѓу другите ефекти), производството на FSH се зголемува, со цел да се зголеми производството на естроген во јајниците. Ова доведува до покачени нивоа на FSH, со просек од приближно 66,5 mIU/ml – 91,6 mIU/ml (Време на последното крварење / 2 години по последното крварење) Рандолф и сор. J Clin Endocrinol Metab 2011-96:746-754.

MenoQUICK© ви овозможува да ја одредите вашата FSH-концентрација за да утврдите дали сте во климактериум (перименопауза или менопауза). Потоа можете да ги преземете неопходните чекори за да останете здрави и да ги намалите медицинските ризици поврзани со менопаузата, како што се остеопороза, хипертензија или покачен холестерол во крвта. Како имунохроматографски брз тест,

MenoQUICK© детектира присуство на вредности на FSH над 25 mIU/ml во примерок од урина. Ако примерокот содржи FSH, тој ќе се врзе за анти-FSH-антитела на линијата за тестирање.

Преку интеракцијата со колоидно злато означени антиФСХ-антитела се формира видлива црвена линија (Т-линија). Тестот содржи и контролен систем со контролна линија (C-line). За правилно утврдување и толкување на резултатите, потребно е внимателно да ги прочитате упатствата.

Сите детали треба да се разберат пред да се изврши тестот.

Пакетот содржи: 2 тест касети (FSH 25 mIU/ml) со 2 пипети и кесичка за сушење во затворена торбичка 1 памфлет со упатства

Вклучено како посебен пакет: 1 Контејнер за собирање урина

Дополнителни информации

brands

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Спореди