СИТЕ КАТЕГОРИИ
ВКУПНО 6297 ПРОИЗВОДИ
Навигација

NOW TAURINE 500mg/100 капсули

brands

SKU: TRMX-65

ден

Нема залиха
Нема залиха
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
SKU: TRMX-65 Категорија:

Опис

Тауринот е неесенцијална аминокиселина која содржи сулфур, а во организмот се наоѓа во слободна форма, бидејќи не е составен дел на протеинот.

 

Распространет е низ телото, срцето и крвта, мускулите, централниот нервен систем и мозокот и е од големо значење за функционирањето на целиот нервен систем.

Учествува во регулирање на крвниот притисок и транспорт на електролити низ клеточните мембрани.

Бидејќи се наоѓа и во очите, се смета дека е неопходен за одржување на видот и здравјето на очите. Тауринот е градежен материјал за другите аминокиселини и е составен дел на жолчката, која е неопходна за варење на мастите, апсорпција на липосолубилни витамини и контрола на нивото на холестерол.

Многу намирници се извор на таурин: месо, јајца, млечни производи и риба. Зеленчукот и јаткастите плодови не содржат таурин, но содржат метионин и цистеин, амино киселини од кои телото може да синтетизира таурин со витамин Б-6 и кофактори.

Тауринот се однесува слично како и инсулинот во телото бидејќи го подобрува метаболизмот на гликозата и аминокиселините.

Го подобрува ефектот на глутаминот во метаболизмот на протеините за време на процесот на формирање на мускулното ткиво, така што спортистите и спортските нутриционисти му даваат исто значење како и глутаминот.

За време на интензивниот и напорен тренинг, количината на таурин во организмот се намалува, а за да се создаде нова количина потребно е да се консумираат метионин, цистеин и витамин Б-6.

Со цел да се зачуваат за нивните примарни функции, се препорачува дополнително внесување на таурин. Тауринот се однесува слично како креатинот бидејќи им помага на мускулите да задржат доволно количество вода, а со тоа и поголем волумен на мускулните клетки.

Оваа подобро хидрирана мускулна клетка може да обезбеди подобра синтеза на протеини, што е особено важно за бодибилдерите. Тауринот во голема мера може да се компензира со диета, но спортистите и вегетаријанците треба да компензираат преку додатоци во исхраната.

Таунинот има улога да го одржува холестеролот во растворлива форма и да ја нормализира врската и рамнотежата помеѓу другите амино киселини.

Тој е важен за срцето бидејќи го контролира нивото на калиум. Учествува и во апсорпцијата на натриум, магнезиум и калциум.

Сите видови на стрес, вклучително и спортот, особено кревањето тегови и бодибилдингот, консумираат многу таурин, а неопходно е да се спречи распаѓање (катаболизам) на мускулите поради силниот тренинг.

Некои од својствата на таурин: го подобрува метаболизмот на гликозата и аминокиселините учествува во синтезата на протеините ги спречува катаболичките процеси и го забрзува закрепнувањето неопходен е за рехидратација на клетките, на клетките им дава поголем волумен.

Земете 1-4 капсули дневно како додаток во исхраната. Најдобро помеѓу оброците.

Не треба да се надминуваат препорачаните дневни дози. Додатоците во исхраната не се замена за разновидна исхрана.

Не се препорачува за луѓе под 18 години.

Не се препорачува за луѓе чувствителни на некоја од состојките, бремени и доилки.

Ако користите какви било лекови, планирате да одите на операција, консултирајте се со вашиот лекар.

Производот не е наменет за дијагностицирање или лекување на која било болест.

Доколку се појават несакани ефекти, веднаш прекинете ја употребата и побарајте лекарска помош.

Дополнителни информации

brands

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Спореди