СИТЕ КАТЕГОРИИ
ВКУПНО 6297 ПРОИЗВОДИ
Навигација

OPTIMAKS/90 kapsuli

brands

SKU: MITV-04

ден

Нема залиха
Нема залиха
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
SKU: MITV-04 Категорија:

Опис

Опис

Екстракт од кантарион – 90 капсули.

Помага за: одржување на позитивно расположение, емоционален баланс и оптимална релаксација.

Лековитите билки се нешто што му е познато на човекот веќе неколку илјадници години. Тие се употребуваат уште од најраните записи за човештвото, а нивните позитивни ефекти врз човековото здравје биле добро познати и ценети. За речиси сите здравствени проблеми и тегоби постои одредена билка која може да помогне при ублажувањето на симптомите или третирање на состојбата.

Нашата држава со својата умерена клима е погодна за одгледување на голем број на лековити билки, а голем дел од нив се среќаваат и во дивината. Една таква карактеристична билка за нашите простори е и кантарионот, кој е добро познат за нашиот народ и кој има голем број на примени. Па затоа, во продолжение ќе зборуваме подетално за кантарионот и за потентниот екстракт кој се добива од него.

 

Кантарион – препознатлив по карактеристичниот жолт цвет

 

Кантарионот (Hypericum perforatum) претставува повеќегодишна тревна билка. Тој има релативно исправено стебло, без лисја и може да порасне од 20 па до 100cm. Има карактеристични и воочливи жолти цветови, кои се во својот пик во периодот од мај до септември.

На кантарионот му се потребни умерено плодни почви, како и умерена температура и изложеност на светлина. Најуспешно расте во предели каде климата е суптропска. На нашите простори успева одлично и често се среќава по планинините и ливадите.

Кантарионот има повеќе различни примени, а можеби најпознатите се подготовката на чај и масло. Маслото од кантарион е често применувано и се подготвува со потопување на свежи цветови од билката во некаков вид на растително масло (најчесто во маслиново). Цветовите се оставаат во растителното масло повеќе недели, најчесто на сонце.

Ваквото масло потоа може да се користи за негување на кожата и третирање на изгореници, воспаленија или за разни оштетувања и повреди. Покрај масло, од цветовите на кантарионот може да се подготви и чај, кој се смета дека има смирувачко и релаксирачко дејство.

ОПТИМАКС – природна доза оптимизам

 

Нашиот нов производ – ОПТИМАКС е резултат на големата популарност и на бројните позитивни ефекти кои ги има оваа билка. Имено, кантарионот е растение кое е доста проучувано во последните години, а ваквите истражувања особено се фокусираат на неговиот антидепресивен ефект. Во голем број држави низ светот, се продава сув екстракт од цветовите на кантарионот, кој се користи како секојдневен суплемент.

Активната состојка во овој екстракт се нарекува хиперицин и токму кон неа се препишуваат позитивните карактеристики и бенефити. Производот ОПТИМАКС содржи 300mg сув екстракт на хиперицин, добиен од цветот на кантарионот.

Но, нови истражувања покажуваат дека и одредени други соединенија, како што се хиперфорин и адхиперфоринот, се заслужни за бенефитите и дејството на екстрактот од кантарион. Ваквите соединенија се смета дека делуваат врз одредени рецептори во мозокот и на тој начин помагаат при регулирање и подобрување на расположението. Исто така, тие допринесуваат кон создавање на невротрансмитерисеротонин, допамин и норадреналин, соединенија заслужни за подобро расположение.

Дополнителни информации

brands

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Спореди