СИТЕ КАТЕГОРИИ
ВКУПНО 6256 ПРОИЗВОДИ
Навигација

ORTHOMOL IMMUN-Ортомол имун 30 гранули

brands

SKU: ORTH-03

ден

Нема залиха
Нема залиха
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
SKU: ORTH-03 Категорија:

Опис

Ортомол® Имун, висококвалитетен производ на Ортомол. Ортомол ги употреби своите искуство и научна експертиза во развојот на ортомолекуларни, микрохранливи комбинации со цел да ви обезбеди висококвалитетни производи за одржување на Вашето здравје. Во ова упатство ќе најдете информации за производот и неговите состојки, како и важни совети за неговата употреба. Доколку имате какви било дополнителни прашања, Ве молиме консултирајте се со Вашиот лекар или со фармацевт.

Што е Ортомол® Имун? Ортомол® Имун е диететска храна за специјални медицински цели. За диететско справување со недостатоците на имунолошиот систем поврзани со исхраната (на пр. хронични инфекции на респираторниот тракт).

Состојки во граничниот производ Вода, концентрат од сок од портокал со биофлавоноиди, глицерол како стабилизатор, натриум L-аскорбат, модифициран скроб (од пченица), концентрат од сок од маракуја, киселина – млечна киселина, сахароза, малтодекстрин, DL-алфа-токоферил-ацетат, микрокристална целулоза како полнител, железо глуконат, никотинамид, тиамин хидрохлорид, калиум сорбат како конзерванс, рибофлавин, пиридоксин хидрохлорид, калциум-D-

пантотенат, цинк хлорид, смеса од токофероли,агенс за глазирање хидроксипропил метил целулоза, засладувач ацесулфам К, засладувач натриум цикламат, манган сулфат, засладувач натриум сахарин, силикон диоксид против згрутчување, масни киселини против згрутчување, магнезиумови соли на масни киселини против згрутчување, бета-каротен, полидекстроза како стабилизатор, боја – титаниум диоксид, бакар сулфат, ретинил палмитат, птероилмоноглутаминска киселина, талк против згрутчување, екстракт од Tagetes erecta богат со лутеин, засладувач сукралоза, боја – рибофлавин, калиум јодид, ликопен, D-биотин, хром (III) хлорид, натриум молибдат, натриум селенат, филокинон, холекалциферол, цијанокобаламин.

2. Податоци кои треба да се знаат пред употреба на производот

На што треба да се внимава?

• Користете го Ортомол® Имун под медицински надзор.

• Производот не е соодветен да се користи како единствен извор на исхрана.

• Ортомол® Имун содржи јод. Доколку страдате од дисфункција на тироидната жлезда, консултирајте се со Вашиот лекар пред да го земете производот.

• Доколку имате камчиња во бубрезите составени од оксалат, одредени нарушувања поради кои вашето тело складира премногу железо или дефициенција на глукоза-6-фосфат дехидрогеназа, треба да се консултирате со Вашиот лекар пред да го пиете Ортомол® Имун.

• Ортомол® Имун содржи 165 μг биотин во една дневна доза. Доколку треба да правите лабораториско испитување (имунолошко испитување), Ве молиме да го информирате Вашиот лекар и/или персоналот во лабораторијата дека земате Ортомол® Имун, бидејќи биотинот може да влијае врз резултатите од таквото испитување.

Има ли други корисни информации?

• Ортомол® Имун, како готово шишенце/таблети не содржи глутен согласно ЕУ Регулативата бр. 828/2014. Исто така, производот е без лактоза.

• Содржината на рибофлавин (витамин Б2) може да предизвика пожолтување на урината.

• Овој производ содржи бета-каротен кој има силен обојувачки ефект. Какви било дамки, на пр. на облеката, тешко се отстрануваат.

• Повремено, количината на витамин Ц во Ортомол® Имун може да предизвика зголемено празнење на цревата.

3. Податоци за правилна употреба на производот

Како треба да се употребува Ортомол® Имун? Испијте ја содржината на едно наполнето шишенце заедно со таблетите, заедно со оброк или после оброк, секој ден. Протресете добро пред употреба.

Колку долго треба да се употребува Ортомол® Имун? Микрохранливите состојки се потребни секојдневно; затоа се препорачува редовна и долготрајна употреба. Разговарајте за времетраењето на употребата со Вашиот лекар.

4. Податоци за можни несакани дејства на производот

Ортомол Имун е потенцијално безбеден кога се зема орално, во препорачаните дози. Повеќето луѓе обично не чувствуваат несакани дејства при употреба на Ортомол Имун.

Ако приметите било какви несакани дејства, Ве молиме да го информирате Вашиот лекар или фармацевт!

5. Податоци за чување и рок на употреба на производот

Како треба да се чува Ортомол® Имун?; Да се чува на ладно и суво место, заштитено од директна светлина. Лекот да се чува на места недостапни за деца! Рокот и серијата се означени на пакувањето. Лекот не смее да се користи по истекот на рокот на употреба.

6. Дополнителни податоци за производот

Кои форми на Ортомол® Имун се достапни?

• Прашок

• Таблети/капсули

• Наполнети шишенца/таблети

• Суви гранули (вкус на ментол-малина и портокал)

Каде може да се добијат дополнителни информации? Слободно контактирајте нė, доколку сакате да дознаете повеќе за ортомолекуларната нутритивна медицина.

Со почит,

Производител на граничниот производ

Orthomol pharmazeutische

Vertriebs GmbH, Herzogstr. 30, 40764 Langenfeld, Германија

www.orthomol.com

Дополнителни информации

brands

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Спореди