СИТЕ КАТЕГОРИИ
ВКУПНО 6297 ПРОИЗВОДИ
Навигација

Профертил за жени – Цена на една лента

brands

SKU: GW-7

ден

Нема залиха
Нема залиха
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
SKU: GW-7 Категорија:

Опис

Профертил за жени – PROfertil® е специјално формулирана за да ги задоволи специфичните нутритивни потреби на жените со полицистичен оваријален синдром кои сакаат да имаат деца. Обезбедува прилагодени хранливи материи за  оваа состојба и му помага на женското тело да се подготви за бременост.

Женскиот хормонален баланс е исклучително комплексен систем на кој можат да влијаат многу фактори. Освен физиолошки и психолошки аспекти поврзани со самата жена, негативно влијание може да имаат и надворешните фактори како стрес, бучава, стимуланси (никотин, алкохол и др.), Загадена животна средина, како и непредвидливи социјално економски фактори.

Синдромот на полицистични јајници (PCOS) е многу честа хормонална болест кај жените во раѓање. Неплодноста поврзана со неа е една од најчестите причини за неспособноста да се замисли посакуваното дете. Кога станува збор за многу симптоми на болеста, комплексните механизми кои го регулираат хормоналниот баланс на жената играат голема улога. Отстапување во женските полови хормони (естрогени), машките полови хормони (андрогени), лутеинизирачкиот хормон (LH) и фоликулостимулирачки хормон (FSH) се главните причини за патолошки процеси. Вториот ги регулира функционалните процеси на јајниците.

Подготовки за бременост преку пополнување на мајчиниот фонд на нутриенти: конкретно кај PCOS е важно да се подготвиме за бременост преку прием на специфични нутриенти, бидејќи ендогенa синтеза на овие супстанции е намален поради достапните метаболички нарушувања. Идеално фолната киселина и омега-3 масните киселини треба веќе да се прифатени регуларно и намерно, пред да настапи бременоста – по можност од моментот во кој одлучиме дека сакаме да имаме дете. Оптималното обезбедување на сè што му е потребно на телото е исто така грижа за здравјето на детето. Така, обезбедувањето на вистинските хранливи материи ќе обезбеди најдобри услови за бременост од самиот почеток.

Оптимално имплантација: При PCOS се забележува нарушен хормонален баланс во комбинација со намален апсорпција на одредени есенцијални нутриенти (на пример витамин Е или некои секундарни растителни супстанции), што често доведува до ненормално развој на ендометриумот и прави потешко имплантација на јајце клетката во матката. Ако јајцето се оплоди и достигнува до матката, може да се прицврсти на ѕидот што е веќе подготвен. Прогестеронот го спречува ослободувањето на внатрешниот слој на матката и без него бременоста не може да продолжи. Имунолошкиот систем на мајката исто така е малку ослабен во овој момент, така што јајцето за разделување не е препознаено како туѓо тело и е уништено. Во оваа рана фаза на бременоста, ембрионот е многу осетлив на оштетување на генетскиот материјал. Ако тоа се случи, тоа ќе доведе до абортус. Редовното целно внесување на хранливи материи кои се намалени со PCOS придонесуваат за оптимална имплантација на оплоденото јајце.

Хранливите материи во PROfertil® за жени се внимателно одбрани за да се создадат оптимални предуслови за успешно зачнување и одржување на здрава бременост кај жени со PCOS. Специфичната потреба од секоја е научно докажана. Бројни студии покажаа позитивни ефекти врз бременоста. Комбинацијата од микронутриентите во PROfertil® female е во основата на диетотерапијата кај жени со поликистозен оваријален синдром (PCOS) кои сакаат да имаат деца.

Како да се зема PROfertil ® за жени

Земете 1 мека капсула и 1 таблета на ден со доволно течност за време или по оброкот. Најдобро е секогаш да ја земате таблетата заедно со меката капсула.

Времетраење на користењето

Треба да го земате PROfertil® за жени додека се обидувате да забремените, односно додека не се појави саканата бременост.

Дополнителни информации

brands

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Спореди