СИТЕ КАТЕГОРИИ
ВКУПНО 6256 ПРОИЗВОДИ
Навигација

TSH chEcK© тест за ниво на TSH

brands

SKU: SINC-05

ден

Нема залиха
Нема залиха
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
Додади во Омилени
SKU: SINC-05 Категорија:

Опис

Тироидната жлезда игра централна улога во контролата на метаболизмот.

Нефункционалноста може да влијае на целото тело. За откривање на хипер- или хипофункции, особено нивото на тиротропин, тироиден стимулирачки хормон (TSH) е сигурен индикатор.

ТСХ се лачи од хипофизата и ја стимулира тироидната жлезда да произведува хормони Т3 и Т4. Секогаш кога паѓа концентрацијата на тироидните хормони Т3 и Т4, нивото на ТСХ се зголемува. Симптомите на хипофункција на тироидната жлезда вклучуваат, меѓу другото, замор, безволност, чувство на студенило, запек, грчеви во мускулите или зголемување на телесната тежина.

TSH chEcK© проценува дали нивоата на TSH се покачени.

Нормалната концентрација на TSH се движи од 0,4 µIU/ml до 4,5 µIU/ml додека вредност од >5 µIU/ml укажува на хипофункција на тироидната жлезда.

Ако тестот покаже позитивен резултат, може да се претпостави дека концентрацијата на TSH е над нормалните вредности што укажува на хипофункција на тироидната жлезда.

Дефинитивната дијагноза треба да ја потврди лекар. Како имунохроматографски брз тест за само-тестирање, TSh CHECK© детектира покачено ниво на TSH во примерок од целосна крв.

Ако концентрацијата на TSH е зголемена, тој ги врзува антителата имобилизирани на мембраната за тестирање.

Визуелизацијата се одвива преку дополнително врзување на колоидно злато означени анти-TSH-антитела кои формираат видлива црвена тест линија (Т-линија).

Понатаму, тестот вклучува вграден контролен систем реализиран со црвена контролна линија (Cline). С-линијата потврдува доволна количина на волумен на примерокот, како и правилно извршување на тестот.

Чувствителност: 96,43 % Специфичност: 95,24 % Вистинитост: 93,10 % Точност: 95,71 %

Пакетот содржи:

1 тест касета (TSH, 5 µIU/ml) во затворена торбичка

1 пипета

1 стаклена капиларна цевка во заштитен сад

1 шише со раствор со пуфер за разредување на примерокот

1 автоматско лансирање со стерилно ланцет за земање крв

1 влошка со алкохол

1 фластер

1 упатство за употреба

Дополнителни информации

brands

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Спореди